Čo je P2P pôžička?
P2P pôžička je špeciálnym typom pôžičky, ktorá je na Slovensku novinkou. V zahraničí je však takýto spôsob požičiavania už bežnou praxou a alternatívou ku klasickým pôžičkám. Na rozdiel od klasických úverov, pri P2P do procesu nevstupuje žiadna banka. Proces financovania, splácania, určenia celkovej ceny úveru a pod. je však rovnaký. Rozdiel je iba v tom, kto peniaze požičiava.
Názov P2P pochádza z anglického „peer to peer“ alebo „person to person“, v slovenčine, teda „ľudia ľuďom“, inými slovami pôžička od ľudí (väčšinou súkromných investorov) ľuďom, čiže spotrebiteľom.
Ako funguje P2P?
Zatiaľ, čo o väčšinu pôžičiek žiada záujemca banku alebo nebankovú spoločnosť, pri P2P pôžičkách oslovuje žiadateľ investorov alebo malé firmy. Celý proces prebieha na internete, cez sprostredkovateľa, ktorý spravuje online prostredie, v ktorom sa investori a dlžníci stretávajú.
Celý obchod a výsledná služba sa odohráva cez jeho platformy. Sprostredkovateľ na jednej strane vyberá peniaze od súkromných investorov a poskytuje ich úspešným žiadateľom o úver. Na druhej strane vymáha splátky od dlžníkov a podľa pomeru, na ktorom sa spotrebitelia dohodli, im mesačne zasiela splátku a úroky na vyplatenie. Za tieto služby si poskytovateľ P2P pôžičky účtuje poplatok, ako od investorov tak aj od dlžníkov.
Ponuky na P2P pôžičky sú pre žiadateľa často výhodnejšie než v bankách a nebankových spoločnostiach. A to z toho dôvodu, že súkromní investori na dlžníka "netlačia". Pre nich je podstatnejšia maximálna istota, že sa im investované peniaze vrátia.
Investor sa chráni pred prípadným nesplatením dlhu tak, že jeho finančné prostriedky nie sú v plnej výške poskytnuté len jednému dlžníkovi, ale sú rozdelené medzi viacerých. Žiadateľ tak získa pôžičku od viacerých ľudí, preto sa pôžička P2P nazýva aj kolektívna pôžička.
Čo sa týka rozpätia ponúkaných čiastok, je možné si požičať až niekoľko tisíc eur.
Kedy požiadať o P2P pôžičku?
Ak ste žiadateľ s dobrou bonitou, P2P pôžička sa vám určite oplatí vďaka nižším úrokom, než tie, ktoré ponúkajú banky a nebankové spoločnosti. Ak sa zaujímate o vysokú čiastku, tým výhodnejšie pre vás. Peniazmi z P2P pôžičky môžete vyriešiť vaše finančné problémy alebo financovať rekonštrukciu bývania či nákup auta.
Aj napriek tomu, že sa na P2P pôžičky skladá viac investorov, splátku posielate iba jednu. To, ako sa splátka medzi veriteľov rozdelí, rozhodne samotná P2P platforma.
Tip: O pôžičku by ste mali požiadať vtedy, keď ju naozaj potrebujete. Zhodnoťte váš finančný stav, všetko si premyslite a keď si budete istí, že ju dokážete splatiť, môžete sa pustiť do vybavovania.
Načo si dať pred požiadaním pozor?
Pôžička nemusí byť strašiakom, ak je nastavená správne. Pri jej výbere si dajte pozor na možných podvodníkov, ktorí vás môžu oberať o obrovské množstvo peňazí. Zistite si, čo najviac informácií o spoločnosti, v ktorej si chcete požičať. Overte si všetky údaje a vyberajte si iba dôveryhodného partnera.
Poriadne si preštudujte zmluvné podmienky, nepodpisujte nič, čo si dôsledne neprečítate. Venujte čas zmluvným podmienkam napísaným drobným písmom, aby vás neprekvapili žiadne nepríjemnosti.
Podpisujte naozaj len to, čomu 100 % rozumiete. Férová a spoľahlivá spoločnosť vám na všetky otázky a nejasnosti ohľadom pôžičky odpovie a vy máte istotu, že viete, do čoho idete.
Tip: Uistite sa, že výška splátky a celková preplatená suma je konečná. Konečná výška splátky a celkovej sumy vám musí byť jasne ozrejmená pri podpisovaní zmluvy.
Ako požiadať o pôžičku?
Pri hľadaní pôžičky sa stretnete s mnohými ponukami. Na to, aby ste sa vyhli častým chybám, by ste si ich mali všetky porovnať. K tomu slúži aj náš online porovnávač pôžičiek. Združujeme ponuky od spoľahlivých sprostredkovateľov, aby ste ich nemuseli vyhľadávať sami. K tomu sú uvedené aj všetky dôležité parametre a reprezentatívne príklady.
Akonáhle ste si vybrali, stačí iba kliknúť na políčko "Mám záujem" alebo "Chcem si požičať". Pri vyplňovaní formulára dbajte na správne údaje. Chyby v telefónnom čísle alebo emailovej adrese môžu viesť k tomu, že sa vám po odoslaní formulára nikto neozve. Po odoslaní formulára treba už len čakať, kým sa vám sprostredkovateľ P2P pôžičky ozve.
Ak ste splnili podmienky, kontaktuje vás, vysvetlí vám podrobné podmienky a spolu môžete začať prvé kroky k vybaveniu vašej pôžičky.
Tip: Ak sa vám neozve nikto, môže to znamenať nesprávne vyplnený formulár alebo nedostatočnú bonitu.
Zhrnutie
P2P pôžička je úver ako ktorýkoľvek iný, iba s tým rozdielom, že peniaze nedostanete od banky ani bankových spoločností, ale od bežných ľudí. Celý proces prebieha prostredníctvom online platformy, ktorá spája súkromných investorov s bežnými ľuďmi, ktorí si potrebujú požičať. O poriadok v celom systéme sa starý sprostredkovateľ. Ak žiadateľ získa pôžičku, dostane ju formou prevodu na účet a spláca jednu splátku mesačne na účet sprostredkovateľa. O konkrétne rozdelenie splátok sa postará P2P platforma.
Doba vybavenia pôžičky je rôzna. Niekde je online proces rýchly a niekedy môžete čakať aj niekoľko dní, kým sa vám investori na požadovanú čiastku zložia.
Predtým, ako sa rozhodnete pre akúkoľvek pôžičku, poriadne zvážte vašu finančnú situáciu, a to či budete schopný splátku každý mesiac uhradiť.